Hosting nedir? Nasıl edinilir? Neye dikkat edilmesi gerekir?

Hosting’in Tanımı
Hosting, normal anlamda barındırma hizmeti anlamına gelir. İnternet potansiyelinde birçok internet kullanıcısına aynı anda hizmet verebilme olanağıdır. Kaynak olarak sunucu olarak adlandırdığımız bilgisayarlardan sağlanmaktadır. Bu sunuculara server adı verilir. Serverler sürekli açık kalarak web sitenin cevap verirliliğini sağlarlar. Burada anlamamaız gereken hosting bir sunucuda barındırma hizmetine verilen isimdir. Çeşitli türleri vardır. Web hosting, Game hosting, Video hosting ama hepsinin adresi tek kapıya çıkar oda barındırma 

Umarım hosting hakkında anlattıklarım sayesinde aklınızda bir şekil, fikir oluşmuştur. Şimdi hostingle ilgili diğer özelliklere geçelim.

Hosting Nasıl Edinilir?
Şu an o kadar hosting sağlayıcı firma var ki… Tahmin etmek gerçekten güç bir durum. Ancak burada önemli olan kalite. Hosting kesintisiz güç ve kaliteli hizmet ile paralel bir kavramdır. Dikkat etmemiz gereken husus kesintisiz hizmet ve kaliteli hizmet verebilen barındırma hizmetlerini seçmek. 

Firmalar şöyle bir tanım kullanırlar Uptime… Uptime’nin anlamı; verimlilik ve hizmet kalitesi anlamına gelir. Genellikle %99.8, %99.9 gibi ifadeler kullanılır. Bunların anlamı şudur. 100 günde 1 kere sorun yaşamak demek anlamıda çıkrılabilir hemen aklınızda ” %100’nü buluruz o zaman ” fikri gelebilir. Fakat bu imkansız gibi birşey, çünkü sunucular eninde sonunda bakımdan, saldırılardan veya diğer problemlerden dolayı kapalı kalabilir. %99.9 garanti veren firmaları tercih etmenizde yarar var.

Gelelim nasıl elde edebileceğinize, hosting çok kolay bir biçimde elde edebilirsiniz. Firmalara belli birer ücret yatırarak 5 ile 30 dk arasında hostinginize sahip olabilirsiniz. Genelde yıllık ödemeler halinde ücretler ödeniyor. Ücretlendirme hosting alanınıza göre yapılıyor. Hosting alırken lütfen seçici olun. Şimdi seçmeniz gereken özelliklere geçelim.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
– 
Şirketin güvenirli olması, kendini bir konuma getirmiş ve kendini o alanda kanıtlamış bir firma olması (örn. GoDaddy)
– Güleryüzlü, anlayışlı ve sürekli destek veren sizin sorunlarınıza en kısa zamanda çözümler yaratabilmeli.
– Uptime oranı (%99.9 Tercih etmelisiniz)
– Hangi ülkeden lokasyon ediliyor (Türkiye, Fransa gibi)
– Yedekleme, geri yükleme gibi işlemlerin yapılması (Bu işlemler ücretsizdir)
– Lisanslı programlarımı kullanıyorlar? (Firmalar cPanel ve Plesk gibi kontrol paneli programlarını lisanslı ve tam sürüm kullanmaları gerekir)
– Sunucu durumu (sunucu durumlarını istatiksel olarak incelemelisiniz.)
– “Bilgilerim nerde saklanıyor?” (barındırılan yerle ilgili fotoğrafları inceleyin)
– Son olarak firmanın geçmişini inceleyin. Ne gibi sorunlarla karşılaşmış internet sektöründeki yerini inceleyin

Recommended For You

About the Author: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir